Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski! Adam MickiewiczDziadyPan TadeuszKonrad Wallenrod
Streszczenia, opracowania lektur

Pan Tadeusz - romantyczna epopeja narodowa

Powiększ
Pan Tadeusz
Jedna z kart tytułowych "Pana Tadeusza", sporzadzona odręcznie, którą skonfiskował 3 oddział carskiego Departamentu Spraw Wewnętrznych Tajnej Kancelarii

Treść:

więcej na stronie: Pan Tadeusz

Epos jest gatunkiem znanym z antyku, a swe początki wywodzi od pieśni epickiej oraz mitów, podań, legend czy baśni. W tradycji europejskiej utrwaliła się forma eposu wierszowanego, w którym ukazywano dzieje bohaterów legendarnych lub historycznych na tle przełomowym dla danej społeczności.

Takim właśnie utworem poetyckim jest "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, przedstawiający życie narodu polskiego w określonej chwili dziejowej. Chociaż nie ukazuje całego obrazu społeczeństwa polskiego w XIX wieku, to jednak jest typową epopeją nowożytną, ponieważ ukazuje naród polski w sytuacjach codziennych i dziejowych, przedstawia jego zalety i wady.

Autor w swym arcydziele uwzględnił wszelkie przejawy życia od opisu chmur czy ogrodu, poprzez opis polowania, po kampanię napoleońską. Nakreślił również wizerunki wielu typów osobowości i charakterów ówczesnej społeczności z ich ułomnościami i słabostkami. Mickiewicz skupia się głównie na stanie szlacheckim, nie krytykując jednak innych stanów, opisując wszystkie bez uprzedzeń, z wiarą na odzyskanie niepodległości. Ważne jest również ujęcie postaw i światopoglądu dziewiętnastowiecznej społeczności.

Kreśląc sylwetki ludzi nie pomija wieszcz opisów przyrody, klimatu i atmosfery kraju. Dlatego tak wiele tu opisów: poranków, wschodów i zachodów słońca, burzy, nocy, gajów, ogrodów, matecznika, zamku, dworu itd. Wiele też w epopei epizodów, nie powiązanych z akcją główną treścią, m.in. opis arcyserwisu, koncert Wojskiego, o Domejce i Dowejce, polonez.

Nie sposób pominąć wielu zwyczajów, codziennych zajęć, sposobów spędzania wolnego czasu barwnie opisanych przez Mickiewicza. Pozwalają one przenieść się w wiek dziewiętnasty i dokładnie poznać sposób ówczesnego życia.

Forma epopei doskonale nadaje się do przedstawienia bohatera zbiorowego, jakim jest szlachta mieszkająca na Litwie, na tle niezwykle ważnych dla narodu polskiego wydarzeń historycznych oraz przemian społeczno - obyczajowych. Rymowany, trzynastozgłoskowy wiersz odpowiada spokojnemu opowiadaniu. Także budowa i podział na księgi sprawiają, że całość utworu nabiera lekkości. Barwnemu język, bogactwo obrazowań i porównań umożliwiają czytelnikowi wprost namacalne przyjrzenie się dworkowi w Soplicowie i jego mieszkańcom.

"Pan Tadeusz" to najpiękniejszy polski epos narodowy, porównywany co do wartości artystycznej epopejom Homera. O jego ponadczasowości i wartości artystycznej świadczy między innymi adaptacja Andrzeja Wajdy. Myślę, że nie ostatnia.Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Pan Tadeusz - romantyczna epopeja narodowa
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Juliusz Słowacki
Studia Lublin
Pan Tadeusz
Dżuma   

.:: top ::.
Copyright mickiewicz.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt