Najwybitniejsze dzieło polskiego romantyka powstało w Paryżu, a praca nad nim trwała przez około dwa lata i została ukończona w 1834 r. Pomysł "poematu sielskiego" zrodził się zapewne w okresie pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce, a jego realizacja szła opornie przede wszystkim ze względu na atmosferę panującą w Paryżu i kłopoty osobiste. O owej atmosferze, od której uciekał w świat "lat dziecinnych", pisze poeta w Epilogu ("O tym że dumać na paryskim bruku, / Przynosząc z miasta uszy pełne stuku, / Przekleństw i kłamstwa, niewczesnych zamiarów, / Za późnych żalów, potępieńczych swarów"). Tu także wyraża najgłębsze swoje marzenie: "O, gdybym kiedy dożył tej pociechy, / Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy" tworząc poemat wyrosły ze szczerej tęsknoty za krajem, który mu, dawno niewidziany, w pamięci - ...zawsze zostanie / Święty i czysty jak pierwsze kochanie".
Świat przedstawiony i sposoby jego kreowania
Miejscem wydarzeń jest Soplicowo i jego najbliższa okolica - ziemie litewskie leżące nad Niemnem (realna, określona geograficznie, zamknięta i uporządkowana określonymi punktami topograficznymi: dwór, sad, ogród, karczma, zaścianek, zamek, las. Swoisty mikrokosmos, centrum świata)
Czas fabuły obejmuje: pięć dni lata 1811 oraz jeden wieczór i niecały dzień roku 1812. Liczne epizody sięgają do: wieku XVII: najazd szwedzki (ks. VI) i czasów Stanisława Augusta (mowa Podkomorzego o modzie, ks.I).
Tłem historycznym wydarzeń jest epoka napoleońska (sytuacja przed wkroczeniem Napoleona na Litwę: ks.I; wieści o zbliżających się wojskach: ks. VI; radosny opis wiosny 1812 r. ks. XI). Gośćmi na zaręczynach Zosi i Tadeusza są legionowi dowódcy: Jan Henryk Dąbrowski, Karol Kniaziewicz, Ludwik Pac, Kazimierz Małachowski (zgranie rytmu historii i rytmu natury).
Fabuła utworu toczy się wokół procesu o majątek (wątek główny). W chwili, gdy rozpoczyna się akcja konflikt zogniskował się wokół zamku.
Historia konfliktu sięga roku 1792, kiedy to w czasie wojny polsko-rosyjskiej, zwanej w poemacie "kościuszkowską", Rosjanie oblegali zamek magnata Horeszki. Wówczas to Jacek Soplica, zubożały szlachetka, kierując się chęcią osobistej zemsty zabija Stolnika. Targowiczanie znaczną część dóbr magnackich nadają jego rodzinie, a resztę rozdzielają między wierzycieli. Nikt wówczas nie kwapił się z przejęciem zamku, którego remont i utrzymanie wymagało znacznych nakładów finansowych. Wreszcie romantyczny "Panicz bogaty, krewny Horeszków daleki", bo "po kądzieli" (po matce), upodobał sobie ruiny. Wówczas jednak Sędzia (brat Jacka, zarządzający majątkiem), kierowany wrodzonym pieniactwem niespodziewanie równie gorąco zapragnął pozostać jego właścicielem. Rozpoczął się więc męczący proces.
\'Pan Tadeusz\' - opracowanie - Dżast () Mówcie co chcecie...najlepsza jest księga 13. A całość nieźle poryta!!
\'Pan Tadeusz\' - opracowanie - ;;p () Jestem Dobra Z polskiego ii uwielbiam czytac ksiazki ale ta skiazka to wogole jakas pomylka:| Masakra;/ chociaz podziwiam Mickiewicza ze mial niezla glowe zeby to napisac... ale z cyztaniem gorzej pozdro
\'Pan Tadeusz\' - opracowanie - Mateusz () zastanawia mnie co palił jak to pisał - może paląc to samo ludzie będą mogli to przeczytać i jeśli wypalą tego dużo to może i zrozumieć:P
\'Pan Tadeusz\' - opracowanie - Edyta (Loczek999 {at} poczta.onet.pl) Ja uwrzam ze Mickiewicz naprwade dal z siebie wszystko do epopeij:) pooba mi sie ta ksiazka:) jest naprawde wazna ksiazka.... wiec nie bluzgac tylko czytac ,bo naprawde warto....
\'Pan Tadeusz\' - opracowanie - ŁTRE! () Jest spoko jezeli chodzi o ostatnie chwile przed sprawdzianem...ale jeżeli chodzi o jakość to najlepiej przeczytać całą książkę (jest dużo lepsza)
\'Pan Tadeusz\' - opracowanie - bobek () lipa przeczytajcie oryginal to zobzczycie co to znaczy polska literatura.
\'Pan Tadeusz\' - opracowanie - niusia () fakt nic tu pożytecznego nie ma przynajmniej to czego ja chce
i wypraszam se słowo głaby
mądra bo czytała debil
\'Pan Tadeusz\' - opracowanie - Anonim () kto wie jak napisac opowiadanie o spowiedzi jacka soplicy
\'Pan Tadeusz\' - opracowanie - mesish () Może być :) Użyteczna praca :)
\'Pan Tadeusz\' - opracowanie - Anonim () wez napisali by to po polsku anie jakieś prehistoryczne słownictwo
.:: top ::.
Copyright mickiewicz.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska współpraca • autorzy • kontakt