“Gdzie będzie pycha, tam będzie hańba
A gdzie pokora, tam mądrość”
To zdanie wypowiedział kiedyś Salomon, król izraelski. Jak wiadomo król ten słynął z wielkiej mądrości. Czy jednak zdanie to jest wciąż aktualne? Na przestrzeni wielu wieków świat ulegał ciągłej ewolucji. Również ludzie zmieniali swe poglądy i zwyczaje. A jednak niektóre ideologie przetrwały w niezmienionej formie. Czy należy do nich przytoczona powyżej myśl króla Salomona? Myślę, że tak.
Cytat ten doskonale pasuje do dwóch postaci opisanych w trzeciej części Dziadów Mickiewicza. Postaci te to Konrad i ksiądz Piotr. Obaj chcą za pośrednictwem Boga poznać przyszłe losy Polski, ale robią to w różny sposób. Ksiądz Piotr modli się do Boga, zaś Konrad chce dokonać tego podstępem. Próbuje sprowokować Boga, aby ten przemówił do niego.
Szczególnie interesująca jest dla mnie postawa Konrada. Dlaczego? Chyba dlatego, że postaci podobnych do księdza Piotra poznałam w literaturze już wiele, zaś Konrad jest pierwszą osobą, która próbuje zdobyć coś od Boga poprzez bluźnierstwo. Sytuacja ta opisana jest w "Wielkiej Improwizacji".
Sądzę, że najciekawszą sceną trzeciej części Dziadów jest właśnie “Wielka Improwizacja”. Bardzo spodobał mi się ten fragment ze względu na jego nastrojowość, dynamizm i obrazowość. Przypomina mi tym trochę ballady.
Czytając “Wielką Improwizację”, przez cały czas miałam przed oczami Konrada. Mickiewicz tak doskonale opisał burzę uczuć w sercu tej postaci, że miałam wrażenie, że to ja jestem Konradem i to ja właśnie przeżywam jego tragedię.
Jest jeszcze coś, co szczególnie mi się spodobało w “Wielkiej Improwizacji”. Mickiewicz opisał tylko uczucia Konrada nie narzucając czytelnikowi jakiejkolwiek postawy wobec niego. Dlatego każdy może zinterpretować ten fragment na własny sposób, bez sugestii ze strony autora. Każdy może sam, według własnych odczuć osądzić postępowanie Konrada.
Spróbuję teraz przedstawić moją interpretację “Wielkiej Improwizacji”.
Myślę, że na postępowanie Konrada ogromny wpływ ma sytuacja, w jakiej się on znajduje. Są to czasy wojny, wielu ludzi niesłusznie cierpi. Konrad został wtrącony do więzienia. Nie wiemy, za co, ale prawdopodobnie za swój patriotyzm. Wiadomo, że większość ludzi załamuje się w takiej sytuacji, ponieważ jest to cierpienie nie tylko fizyczne, ale również (a może przede wszystkim) psychiczne. Konrad chciałby pomóc swej ojczyźnie, ale jego możliwości są znacznie ograniczone, ponieważ jest zamknięty w celi. Jest poetą, więc próbuje walczyć o Polskę poprzez swą poezję, uważa jednak, że nikt go nie rozumie.
Interpretacja “Wielkiej Improwizacji”. - adz (adzia17k {at} wp.pl) jestem uratowana!do jutra muszę donieść pracę a z tej w dużej części skorzystam.dzięki bardzo,pozdrawiam
Interpretacja “Wielkiej Improwizacji”. - polonistka () treść pracy dość dobra, aczkolwiek występują nieznaczne usterki merytoryczne, a także liczne błędy stylistyczne i powtórzenia. pracę oceniłabym na 4-, nalezy ją jednak jeszcze dopracować
Interpretacja “Wielkiej Improwizacji”. - kinia () praca wyczerpujaca, pomogla mi zinterpretowac piekny, ale jakze trudny utwot Mickiewicza.
pozdrawiam
Interpretacja “Wielkiej Improwizacji”. - bialy17 (marych18 {at} _wp.pl) praca pomogla mi napisac wypracowanie
Interpretacja “Wielkiej Improwizacji”. - ala () bardzo podobala mi sie interpretacja i oczywiscie bardzo mi pomogla :)
Interpretacja “Wielkiej Improwizacji”. - justys (justysia7-17 {at} tlen.o2) dzieki wielkie za interpretacje wielkie improwizacji dzieki wam moglam dobrze napisc przce z polskiego:)
Interpretacja “Wielkiej Improwizacji”. - Weyd () Moze i praca do kiepskich nie nalezy ale dobra nie jest tym bardziej. Proponuje przeczytac wielka improwizacje i zinterpretowac ja samemu starajac odpowiedziec sobie na popularny temat wypracowan \"Jakie dostrzegasz niebezpieczenstwa w konradowej koncepcji milosci?\" i wszystko stanie sie jasne...
Interpretacja “Wielkiej Improwizacji”. - ... () Co do fragmentu:Samotność - cóż po ludziach, czy-m śpiewak dla ludzi?
Gdzie człowiek, co z mej pieśni całą myśl wysłucha,
Obejmie okiem wszystkie promienie jej ducha?”
--->on nie popada w smutek czy depresje bzdura! on jest samowystarczalny wywyzsza sie sposrod innych tworcow . nie potrzebuje slawy . Gardzi ludzmi, ktorych uwaza za niegodnych swojej poezji. JAk sam potem mowi jego poezja jest godna Boga i natury. Ludzie czyli zwykly plebs PHI nie obchodza go.To tak dla Twojej wiadomosci . Ogolnie Praca jest ok pozdro
.:: top ::.
Copyright mickiewicz.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska współpraca • autorzy • kontakt