Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski! Adam MickiewiczDziadyPan TadeuszKonrad Wallenrod
Streszczenia, opracowania lektur

Kreacja bohatera romantycznego. Przedstaw temat interpretując zamieszczony fragment i odnosząc się do całości utworu „Konrad Wallenrod” autorstwa Adama Mickiewicza

Powiększ
Konrad Wallenrod
Strona tytułowa

Treść:

"Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia... trzeba być lisem i lwem" – to motto zawarte w "Księciu" Machiavellego charakteryzuje postępowanie Konrada Wallenroda, który dąży do celu środkami nieetycznymi. Bohater uważa, że podstęp może być bardziej skuteczny niż działanie otwarte, w myśl zasady: cel uświęca środki. Na tragizm i romantyzm Konrada składają się nie tylko te trudne wybory, przed jakimi musiał stanąć: wybór między szczęściem prywatnym, a dobrem ogółu, a także między honorem, a zwycięstwem, ale również wiele innych cech, które chciałabym omówić.
“Jam miłość, jam niebo za młodu umiał poświęcić dla sprawy narodu, z żalem, lecz z męstwem” - Konrad potrafił całe swoje życie, szczęście i miłość poświęcić dla dobra ogółu. Wyrzekł się tego, wiedząc, że jeżeli nie pokona Krzyżaków, to Litwini zostaną przez nich napadnięci. A on, Konrad, będzie cierpieć z powodu tego, że nie wykorzystał szansy zwyciężenia wroga. Mickiewiczowski bohater ryzykuje życiem, spiskując przeciw Zakonowi.

Bardzo ważnym i nieodłącznym elementem w życiorysie bohatera romantycznego jest wielka miłość, w przypadku Wallenroda nie jest ona nieszczęśliwa, gdyż miłość do Aldony została przypieczętowana przysięgą małżeńską, lecz nasz bohater musiał zrezygnować z niej dla dobra narodu. Dlatego też zamiast kochankiem, Konrad został wybawicielem narodu, a o jego bohaterstwie każdy słyszał,

"sławę twego czynu
Zachował światu, rozgłosił na wieki."

Był on patriotą poświęcił życie dla dobra ojczyzny, przy czym wygraną z Krzyżakami przypłacił jeszcze jedną ofiarą, jaką był jego honor. Konrad jest spiskowcem, poprzez haniebne postępowanie niezgodne z zasadami rycerskimi, a także z jego wiarą. Kłamie, oszukuje, podstępem dążąc do celu, jakim było pokonanie zakonu rycerskiego, jednak nie odpowiada mu taka postawa

"Zdrady, mię nudzą, niezdolny do bitwy,
Już dosyć zemsty, - i Niemcy są ludzie."

Jest on postacią samotną, wiele wyrzeczeń spowodowało, że odciął się od świata, “Szukał pociechy w gorącym napoju”. Cechuje go indywidualizm jednostki stającej do samotnej walki ze złem:
“Jakżem samotny! Pod niebem i w niebie”.
Pochodzenie Konrada jest do końca nieodgadnione, znamy go pod nazwiskami Wallenrod i Walter Alf, tajemniczość, a także dwuznaczność moralna postaci są typowe dla postaci romantycznych.

Można by odważnie powiedzieć, że szablonowym i nieodzownym zakończeniem życia bohatera romantycznego jest popełnienie samobójstwa. Często było ono spowodowane wielką nieszczęśliwą miłością, natomiast w przypadku Konrada był to niejako ratunek przed zemstą Krzyżaków za zdradę.

W taki właśnie sposób kończy się żywot człowieka, który ponad wszystko ukochał swoją ojczyznę, wyrzekając się własnego życia za cenę jej życia. Bohater poematu drogo płaci za zwycięstwo nad wrogiem – swoją miłością, honorem i życiem.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Kreacja bohatera romantycznego. Przedstaw temat interpretując zamieszczony fragment i odnosząc się do całości utworu „Konrad Wallenrod” autorstwa Adama Mickiewicza
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Juliusz Słowacki
Studia Lublin
Pan Tadeusz
Dżuma   

.:: top ::.
Copyright mickiewicz.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt