Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski! Adam MickiewiczDziadyPan TadeuszKonrad Wallenrod
Streszczenia, opracowania lektur

Jacek Soplica - charakterystyka bohatera epopei 'Pan Tadeusz'

Powiększ
Koncert Jankiela
Ilustracja do Pana Tadeusza

Treść:

więcej na stronie: Pan Tadeusz

Adam Mickiewicz w swym ostatnim arcydziele zatytułowanym “Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie...” kreuje nową postawę polskiego bohatera romantycznego. Pomimo tego, że tytułowym bohaterem tego utworu jest młody panicz – Tadeusz – główną postacią poematu jest jego ojciec – Jacek Soplica. I to właśnie historia życia Jacka jest jednym z najważniejszych wątków książki. Kontrowersyjność tego bohatera sprawia, iż na długo pozostaje on w pamięci czytelnika. Na początku utworu poznajemy go jako księdza Robaka, człowieka cichego i tajemniczego, jednak o burzliwych kolejach losu. O tym, kim naprawdę jest bohater w habicie, dowiadujemy się dopiero z jego spowiedzi przed śmiercią.

W młodości Jacek był dobrze zbudowanym, przystojnym mężczyzną, do którego wzdychało wiele szlachcianek. Z powodu bardzo długich, zakręconych wąsów zyskał przydomek Wąsal. Prosta postawa, dumny wyraz twarzy i mądre spojrzenie sprawiały, iż sam jego wygląd wzbudzał podziw wśród ludzi.

Soplica był człowiekiem kłótliwym, gwałtownym, nieokiełznanym i samowolnym, z natury bardzo żywiołowym. Cechowały go niezwykła dynamiczność charakteru i osobowości, impulsywność, brak opanowania i porywczość. Tak jak cały ród Sopliców był powszechnie znany i utożsamiany z awanturnikiem, paliwodą i zawadiaką. Lubił się dobrze bawić i spędzać czas na rozrywkach. Jego najgorszą wadą było pijaństwo. Często bywał w karczmie, gdzie spotykał się i upijał z innymi szlachcicami. Jego pewność siebie, niezmierna duma i honorowość często doprowadzały go do kłótni, podczas których Soplica dochodził swoich racji tylko szablą. Mimo tego, cała okoliczna szlachta bardzo go lubiła i często zapraszano go na dwór. Dzięki posiadanemu urokowi osobistemu miał wielu przyjaciół, z łatwością nawiązywał kontakty i zjednywał sobie ludzi. Z uwagi na jego bojowy charakter został przywódcą szlachty litewskiej. Jako człowiek energiczny chętnie uczestniczył w dyskusjach patriotycznych i brał udział w sejmikach ziemskich. Wywodził się z rodu szlacheckiego i choć była to szlachta niezamożna i niewiele znacząca to pozycja Jacka była jednak dość wysoka. Młody Soplica, bowiem miał wielu krewnych, a że umiał przewodzić innym, cała rodzina była mu uległa, dzięki czemu dysponował ponad trzystoma głosami na sejmikach.

Szczególną przyjaźnią darzył Jacka magnat – Stolnik Horeszko, który często zapraszał Soplicę na uczty do swojego zamku. Wykorzystując popularność Soplicy, zapewniał sobie tym samym dodatkowe poparcie na sejmikach. Jacek jednak, mimo swojej naiwności domyślał się, że przyjaźń Horeszki jest udawana, ale nie mógł opanować wzrastającego uczucia do Ewy, córki Horeszki. W końcu postanowił poprosić o rękę dziewczyny. Dumny magnat nie zgodził się oddać swej córki Ewy ubogiemu szlachcicowi. Po zdobyciu stanowiska senatora pomoc Soplicy nie była mu już potrzebna, więc bez skrupułów podał Jackowi „czarną polewkę”, co było afrontem i oznaczało odmowę. Ewę zaś zaręczył z bogatym kasztelanem, unieszczęśliwiając w ten sposób dwoje kochanków. Nieszczęśliwie zakochanemu nic innego nie pozostało tylko opuszczenie ojczyzny, w celu zapomnienia o gorącym uczuciu. Przed wyjazdem jednak postanowił pożegnać Stolnika, prosząc jeszcze raz, by oddał mu rękę Ewy. Lecz ten, głuchy na prośby szlachcica, zaczął rozmowę o weselu swojej córki z kasztelanem. Straciwszy wszelką nadzieję, upokorzony i ze zranioną dumą Soplica opuszcił rodzinne strony. By zapomnieć o Ewie, poślubił pierwszą napotkaną, ubogą dziewczynę, jednak małżeństwo to było strasznym błędem. Nie kochał żony i mimo że urodziła mu syna Tadeusza, nie był z nią szczęśliwy. Stał się dla niej arogancki i opryskliwy, pogrążył się w pijaństwie i coraz częściej myślał o zemście. Wkrótce małżonka Jacka zmarła z żalu i zgryzoty, jednak nawet jej śmierć nie otrzeźwiła Soplicy.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Jacek Soplica - charakterystyka bohatera epopei 'Pan Tadeusz'
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Juliusz Słowacki
Studia Lublin
Pan Tadeusz
Dżuma   

.:: top ::.
Copyright mickiewicz.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt